מהלבד לביחד

מהלבד לביחד

טיפול זוגי או טיפול אישי?

למה לא טיפול אישי שמיקודו בקשר זוגי?
הטיפול האישי, הפסיכודינמי מתבסס על עקרונות הפסיכואנליזה, כפי שהציגם לפני יותר ממאה שנה זיגמונד פרויד, אך עקרונותיו התפתחו והועמקו לאורך השנים.
מטרת העל של הטיפול היא לעזור לאדם, להיות מסוגל להיטיב , לשכלל להעשיר את חייו. האופן שטיפול כזה מתבצע, הוא בעזרת השיח, מטפל-מטופל, אני-אתה.
הטיפול נועד ליצור תובנות ומודעות חדשה לקראת שינוי, בתפיסת עולמו של האדם. הטיפול בא לעזור במקרים של תקיעויות בחיים, יחסים לא-פתורים עם הורה, קשיים במקום עבודה, צורך ואי-יכולת לחוות אינטימיות ארוכת טווח ועוד ועוד.
תהליך העבודה הטיפולית מתרחש דרך קשר מטפל-מטופל, באמצעות פירושים המתייחסים ללא-מודע של המטופל, דרך חלומות, אסוציאציות חופשיות, זכרונות ילדות, סגנונות התקשרות מוקדמים ויחסי אובייקט ראשוניים.
בתהליך המשותף שבחדר, מתבסס תהליך של אמון ומתפתחת כאמור, תובנה והכלה להבנת התהליכים שהאדם עבר בחייו וכיצד השפיעו על עולמו, תפיסותיו ויחסיו עם האחר.
בטיפול עולה כל קשת הרגשות שאנו חווים בחיינו, עצב, שמחה, חרדה, פחד, תשוקה, בושה ואשמה. כמו כן, עולות משאלות נסתרות, פנטזיות עלומות, רצונות וצרכים שחלקם מודעים וחלקם הגדול אינם מודעים לאדם.
התהליך הטיפולי מאפשר חיבור ישיר בין הראש ללב וכך הרגשות העזים לפעמים, מקבלים ויסות מאוזן יותר בהתמודדויות עם החיים.
לסיכום, תהליך הטיפול האישי מבסס אצל האדם חוט שידרה יציב, בטוח בעצמי שהוא ומאפשר חיבור נכון ומדוייק יותר בין המחשבה לרגש.

החיבור התוך-אישי משפיע באופן ישיר על הקשר הבין-אישי, הזוגי. היכולת ליצירת יחסים אינטימיים והדדיים עם בן/בת זוג. היכולת למצוא וליצור קשר זוגי, עם שמירה על ״מאזן״ הלבד, גם כאשר נמצאים ב״ביחד״.
אני מאמינה, והמחקרים יעידו, כי, היכולת להיות חלק מזוג, היכולת לבניית זוגיות בוגרת ומספקת, טמונה ביכולת האדם ״להיות לבד״.

הקליניקה מוכיחה, שכאשר אדם עובר תהליך עם עצמו, מפנה מבטו פנימה, למי שהוא, אט אט הוא מבין את האינטראקציות שהוא יוצר, דרך הקשר עם המטפל בתוך הטיפול המאפשר לו הבנה טובה יותר גם לקשרים הנוצרים מחוץ לטיפול.
בטיפול האישי עולות פגיעות ראשוניות, שאנו מכנים אותן פגיעות נרקיסיסטיות. אלו פגיעות בנפש הנמצאות באזור לא-מודע, שעלולות היו לקרה בשלבי התפתחות ראשונים. בדכ״ל האדם הבוגר לומד להסתיר או להפנים או שהדחיקן לגמרי מהמודעות. הוא למד לבנות עולם בוגר ומאוזן משלו. אלא, שבסיטואציות מסוימות, כמו בחירת בת/בן זוג, הולדת ילד, חיי-נישואין, סיטואציה של בגידה, קנאה וכו’, עלולות לעלות תחושות קשות היכולות להרוס לו גם את הקשר הזוגי שכבר הצליח לבנות.
כאשר האדם בטיפול האישי, עיבד כאמור חוויות משמעתיות מחייו:
התפתחותו הילדית, יחסיו עם הוריו, טראומות וחסכים מצטברים, כישלונות ואכזבות,
או אז משהו בנפש ״נרגע״, מוכל ומתקבל.
כחלק מתהליך ההתפתחות האינדוידואלית מתחיל להיווצר הקשר עם האחר. נפתח מרחב חדש אליו יכול להכנס בן/בת הזוג. מהות הזוגיות עכשיו, שאדם זה ייצור תהייה בוגרת ובשלה של שני סובייקטים, המקיימים קשר זוגי מהנה, פורה ועשיר.