טיפול זוגי – על הקשבה אמפטית

טיפול זוגי – על הקשבה אמפטית

מרכיב עיקרי במערכת יחסים מוצלחת הוא היכולת להבין את בן הזוג ולהרגיש מובן על ידיו. ללא הבסיס הזה, קשה לקיים משא ומתן מועיל או לעשות שינויים שיתאימו למצב. מערכות יחסים צריכות להשתנות כדי לסגל את עצמן הן להשתלשלות הדברים המתפתחים באופן נורמלי, והן לגורמי לחץ חיצוניים שכל זוג מתמודד איתם. כשבני זוג אינם יכולים להביא מידע חיוני על אודות הצרכים והחוויות שלהם למערכת היחסים הזוגית, אין שום סיכוי שהם ישתפו פעולה ויתמכו זה בזה.

שארף ושארף (1987) הגדירו סביבה מחזיקה כמרכיב מכריע במערכת יחסים מוצלחת. סביבה מחזיקה בחיי נישואים כוללת קבלה והענות הדדיים. מתן תקפות זה לזה, שהוא מרכיב מכריע בחשיבותו לאינטימיות, אינו אפשרי ללא הקשבה אמפתית.

הקשבה אמפתית דורשת מכל אחד מבני הזוג להצטרף אל חווייתו של בן זוגו. דבר זה לא יתרחש אם אחד מבני הזוג מרגיש מותקף, מואשם, מודאג יתר על המידה או נושא באחריות יתר במערכת הזוגית, או שהוא מתעל את כל האנרגיה שלו כדי להגן על מוקד הקלט של עמיתו לזוגיות, להימנע ממנו או לכוונן אותו מחדש.

 

הטיפול הזוגי

הטיפול הזוגי נותן לבני הזוג הזדמנות לפתח כישורים ומודעות עצמית שיאפשרו להם להיות בני אדם המגיבים טוב יותר זה לזה. בני זוג שיכולתם לתקשר זה עם זה באופן אמפתי אינה גדולה, ניסיונותיהם לתקשר מוגבלים תכופות על ידי גבולות פנימיים רופפים, על ידי הזדהויות השלכתיות מוגזמות, וגם/או על ידי ציפיות לא מציאותיות ממערכת היחסים שלהם. ליקויים אלה בעצמי ובייצוגי האובייקט מתגלים במהירות כשהמטפל עובד בנפרד עם כל אחד מבני הזוג על מנת להבין את העיוותים בתהליך התקשורת ביניהם.

תקשורת עלולה להסתבך הן על ידי שולח המסר והן על ידי מקבל המסר. רצוי מאד שבן הזוג השולח את המסר לעמיתו יוכל לבטא את רגשותיו ואת חווייתו הסוביקטיבית בדרך שאינה תוקפת את מקבל המסר או מתגרה בו. המידע שנשלח צריך להיות ממוקד דיו כך שהעומס על השומע לא יהיה גדול מדי או מבלבל.

המקשיב האמפתי פשוט מוזמן להבין את חוויתו של אדם אחר.לעיתים קרובות המקשיב אינו מסוגל לעשות זאת משום שהוא מרגיש מותקף, נשלט, פחות ערך או המום. על המטפל לעזור למקשיב לצאת מסבך התגובות וההזדהויות ההשלכתיות שלו, שהשתלטו על יכולתו להתייחס אך ורק לדברים הנאמרים.

ישנם זוגות הזקוקים לעזרה כדי ללמוד כיצד לתקשר בענייני רגשות באופן מילולי ולא בדרך של ביטוי בפעולה) (acting out . בכוחו של המטפל לעזור להם בבעיה על ידי הדגמה של הקשבה נענית ועל ידי הבניית הפגישה עם בני הזוג כך שבעל כורחם הם נאלצים לדבר זה עם זה בדרכים חדשות.