טיפול בחרדה

טיפול בחרדה

האדם בטיפול מתאר את תחושת החרדה כתחושה לא נעימה. טיפול בחרדה יכול לסייע ולרפא תחושה עמומה של סכנה, מתח שפעמים רבות מלווה בסימפטומים גופניים כמו: דפיקות לב מהירות, קוצר נשימה, סחרחורת וגם ייתכן רעד בידיים ולעתים אף תחושה של יובש בפה. רובנו נחוש כנראה חרדה זמנית במצבי חיים קיצוניים.

סיוע מורכב ומרפא

תחושות החרדה נמצאות על רצף רגשי, כשחלק מהן נורמליות ורגילות. למשל, תחושת חרדה לפני מבחן משמעותי, נסיעה ארוכה, פגישה עם אהוב ישן וכו’. לפעמים אדם מרגיש חרדות כהתקפים כרוניים, או שחש כל הזמן שמשהו רע עומד לקרות. בחדר הטיפולים אני פוגשת את הפונה עם תחושות אלו, ועם בניית הקשר ובמהלך טיפול בדיכאון או בחרדה עולים פעמים רבות איזכורים לחוויות חיים קשות, לזכרונות מורכבים ולפגיעות ראשוניות שעלולות לפגוע בתחושת הבטחון של האדם עם חייו שבהווה ולהתבטא בתסמיני חרדה. זקוק/ה לעזרה בהתמודדות עם החרדה שלך?

טיפול בחרדה

הסיוע של טיפול בחרדה עם טראומה ואובדן

טראומה היא חוויה קשה, בה אדם חש שעולמו חרב עליו, שהוא מאבד את הביטחון הבסיסי ביותר בכוחותיו, ביכולותיו, בחרותו, בחייו או בחיי מי מהקרובים אליו. איבוד מקום עבודה, נפילה בשבי, אונס, תאונת דרכים קשה, אירוע מלחמה בו נפגעים חברים, מוות פתאומי של אדם קרוב – כל אלו ועוד עלולים ליצור חוויה טראומטית המצריכה טיפול בדיכאון או בחרדה.

החלמה מטראומה יכולה להיווצר בתוך הקשר של יחסים. היא אינה יכולה להתרחש בבידוד. כולנו נולדנו עם רעב לקשר, קשר שיכול לעזור להתמודד מול קשיי החיים ובמיוחד עם קשיים קיצוניים כמו חוויות קשות ומכאיבות וטראומות.
במציאות, במקרה של טראומה, כאשר לא היה לאדם מישהו שהיה עבורו כשהיה זקוק לו, מתפתחות אסטרטגיות של חרדה, והימנעות מקשר, שעלולות להביא גם לדיכאונות. חרדה והימנעות הן שתי תגובות ראשוניות לטראומה.

לא להיות אהוב, להישאר לבד עם הכאב האישי שלי היא התחושה שאין מישהו שיכול להיענות באופן אמפטי, קשוב אכפתי ואוהד לצרכים האישיים שלי. במצב טראומטי, הרעב לכך שמישהו ירגיע ויתמוך ויגיד ש”העולם בטוח”, שיהיה מישהו שניתן לסמוך עליו – מתעורר עוד יותר. לכן, לאחר חוויה שאדם חווה כטראומטית, הצורך הגדול שלו הוא לא להישאר לבד. למעשה, זוהי זעקה לעזרה. אם הזעקה מביאה את העזרה, אזי הסיכוי שישאר עם הטראומה פוחת, ואם לא מגיעה העזרה, הוא נשאר בודד עם החוויה הטראומתית, מה שנקרא בשפה המקצועית מצב “פוסט-טראומטי”. חוסר אונים ובדידות, זו משוואה שנוצרת כתגובה לטראומה.

הטיפול מבקש לאפשר לאדם להיפגש עם החוויה הקשה שעבר, יחד עם הכוח המשותף המרפא של המטפל.
בטיפול ניתן לפתח ביטחון בהתקשרות, ניתן לקחת סיכונים שיהיה מישהו שהאדם יחוש שהוא מסוגל להיעזר בו, מישהו בטוח שנמצא שם עבורו כשהוא זקוק לו.

את/ה מוזמן/נת לפנות אלי לכל שאלה שעולה בדעתך, איריס לרר רשף – מטפלת זוגית מומלצת – 052-8614453